No Products in the Cart
The high-quality solar panel converts up to 23% of the solar energy into energy
It can easily charge up to 2 devices at the same time, which is very suitable for any outdoor activities, such as camping, mountain climbing, hiking, etc., portable and light
Ultra-thin foldable design, easy to carry, make full use of 5 solar panels, with a hook to attach to a backpack, belt, etc.
The portable solar charger is IPX4 waterproof rate, which is water-resistant and dust-proof, suitable for outdoor use
Suitable for charging for iPad, for iPhone, other brand mobile phones, for PSP, MP3, MP4 and other digital products
Specification:
Solar panel power: 7.5W
Size: Folded: 15.7x8.7x3cm, unfolded: 55.4cmx15.8cm
Material: ABS + soft leather
Weight: 330.4g
Package included
Specifications
| Brand | N/A |
| Packaging Type | Simple PP Bag |
| Plug Type (For Supply) | N/A |
| User Manual (Language) | No User Manual |
| Gross Weight | 0.386kg |
| Volume Weight | 0.229kg |
| Package Length | 20.500cm |
| Package Width | 11.600cm |
| Package Height | 4.300cm |

