No Products in the Cart
Easy to switch among 6 modes (Low>Middle>High>Strobe>SOS>extreme high light)
With quality aluminum alloy shell, durable and waterproof
Multiple protection design, safe to use
Built in a type-c interface, easily charged by your power bank, computer, laptop, etc
Great for hunting, hiking, camping, boating, fishing, reading, and emergencies
Specification:
Light source: P50
Theoretical brightness: 1500 lm
Brightness: 1100 lumens
Power: 15w
Material: 6061-T6 aviation aluminum
Size: 150*40*28mm
Net weight: 138g
Power source: 1*21700 battery
Runtime: 2-5 hours
Distance: 300-500meters
Waterproof: IP46
Modes: 6modes (Low>Middle>High>Strobe>SOS>extreme high light)
Package included
Specifications
| Brand | SupFire |
| Color | As Shown |
| Packaging Type | Colored Box |
| Plug Type (For Supply) | N/A |
| Gross Weight | 0.209kg |
| Volume Weight | 0.167kg |
| Package Length | 19.300cm |
| Package Width | 8.600cm |
| Package Height | 4.500cm |

